Cosplay a blackface, czy można uniknąć kontrowesji.

Blackface w cosplayu

Rozważania na temat blackfacu w cosplay ‚u są często poruszane w środowisku artystycznym. W każdej części świata problem ten jest różnie postrzegany i ciężko znaleźć dla niego rozwiązanie. Historia blackfacu rozpoczęła się pod koniec XIX wieku i wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Black face jest to makijaż, który miał na celu wyśmiać stereotypowe wyobrażenie o osobach czarnoskórych.

W cosplayu natomiast problem blackfacu przejawia się w przypadku przyciemniana koloru skóry do strojów. Cosplayerzy starają się jak najlepiej odwzorować postaci przy pomocy charakteryzacji, jednak temat przyciemniania skóry wciąż budzi wiele kontrowersji. Zależnie od państwa problem ten jest różnie postrzegany przez co wynika z tego wiele oskarżeń na tle rasizmu. Wciąż ciężko ustalić czy zmiana koloru skóry w celu upodobnienia do postaci jest forma rasizmu czy jedynie chęcią idealnego odwzorowania cosplayu.

Szczególnie dużo kontrowersji wzbudziła francuska cosplayerka Alice Livanarts, która w swoim cosplay ‚u Pyka z gry League Of Legends stworzyła lateksowa powłokę na całe swoje ciało, zmieniając nie tylko swoją płeć, ale również kolor skóry. Francuska wygrała konkurs cosplayowy Coupe de France de cosplay uzyskując możliwość reprezentowania swojego kraju na mistrzostwach światowych w cosplay ‚u EuroCosplay. Cosplayerka niestety została zdyskwalifikowana za swoje rasistowskie podejście do cosplayu i straciła możliwość reprezentowania swojego kraju w konkursie. W internecie rozpoczęła się wielka dyskusja, na temat tego czy do dyskwalifikacji doszło słusznie czy też nie. Widać było wiele sprzecznych głosów i część finalistów z innych krajów postanowiła poprzeć zdyskwalifikowaną uczestniczkę rezygnując z udziału w finałach. 

cosplay

LivianArt w cosplay ‚u Pyke’a z gry League Of Legends

 

 

Niestety w środowisku pojawia się również przeciwny do blackfacu problem white washingu, polegający na robieniu przez cosplayerów postaci czarnoskórych z pozostawieniem jasnej karnacji. Temat ten budzi szczególne kontrowersje w krajach europejskich i wynika z innych doświadczeń na tle rasizmu niż w Ameryce.  

Niestety pomimo wielu podobnych sytuacji, wciąż nie udało się znaleźć rozwiązania dla tego problemu. I do dziś nie udało się ustalić czy malowanie skóry powinno być brane pod uwagę jako blackface czy też nie. Wielu cosplayerów uważa, że ze względu na szacunek do historii rasizmu powinno odstępować się od robienia strojów osób czarnoskórych w celu uniknięcia niepotrzebnej kontrowersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *